شنبه ١١ تير ١٤٠١ - 
1 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7416
 بازدید امروز : 400
 کل بازدید : 8254529
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 4.07
 
 

آزمایشگاههای گروه سم‌شناسی ـ داروشناسی:

كارشناسان:

1. فرحناز تنباكوسازان (كارشناس شیمی) ، 2. بهارك محمدزاده (كارشناس ارشد علوم جانوری گرایش سلولی تكوینی).

1. آزمایشگاه سم‌شناسی عمومی:

دروس سم‌شناسی عملی و داروشناسی عملی دوره دكترای عمومی داروسازی در این آزمایشگاه تدریس می‌گردد. همچنین دروس سم‌شناسی پیشرفته عملی، فارماكولوژی پیشرفت عملی، بخشی از مباحث سم‌شناسی تجزیه‌ای و قانونی عملی و سم‌شناسی سلولی و مولكولی عملی (برخی مباحث آن) در این آزمایشگاه تدریس می‌شود. 

این آزمایشگاه كه در فضایی به وسعت حدوداً 130 مترمربع  طراحی و مجهز به سیستم تهویه و 3 دستگاه هود شیمیایی و هود لامینار می‌باشد. تجهیزاتی از قبیل: دستگاه HPLCبا دتكتور UVـ دستگاه الایزاریدر ـ اسپكتروفتومتر UVـ الكتروفورز ـ میكروسكوپ اینورت و میكروسكوپ نوری قرار دارد. از این آزمایشگاه همچنین جهت برگزاری كارگاههای آموزشی عمومی و تخصصی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. آزمایشگاه رفتاری:

در این آزمایشگاه پروژه‌ها و پایان‌نامه‌هایی انجام می‌شود كه در آنها تأثیر داروها در زمینه‌های تشنج، التهاب و اندازه‌گیری سمیت حاد و تحت حاد و مزمن مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وسعت این آزمایشگاه حدوداً 65 مترمربع و مجهز به سیستم تهویه مجزا اتاق كار با حیوان مجزا می‌باشد. این آزمایشگاه دارای تجهیزاتی از قبیل: دستگاه تل‌فلیك ـ دستگاه تست فرمالین ـ الكتروشوك MESـ دستگاه اندازه‌گیری حافظه ـ روتارود ـ استریوتاكس می‌باشد.

3. آزمایشگاه الكتروفیزیولوژی:

پایان‌نامه‌ها و پروژه‌هایی در زمینه اثربخشی مواد و سموم جانوری بر روی بافت (عضلات صاف و مخطط) از مواردی است كه در این آزمایشگاه  انجام می‌شود.

وسعت این آزمایشگاه حدوداً 65 مترمربع و دارای تجهیزاتی از قبیل: الكتروفیزیوگراف ـ استیمولاتور ـ دستگاه ارگان بس ـ اسیلوسكوپ و میكروسكوپ نوری، تجهیزات مربوط به ثبت فعالیت كانالهای یونی، الكتروفورز و جداسازی و تفكیك سموم می‌باشد.

4. آزمایشگاه كشت سلولی:

بررسی اثرات سمیت سلولی تركیبات، سرطانی كردن حیوانات و بررسی توزیع آرسنیك در سلول از جمله پروژه‌هایی است كه در این آزمایشگاه انجام می‌شود.

وسعت این آزمایشگاه حدوداً 100 مترمربع و تجهیزاتی از قبیل: هود لامینار ـ میكروسكوپ اینورت ـ انكوباتور 37 درجه CO2دار ـ الكتروفورز ـ دستگاه PCRـ دستگاه FTIRـ میكروسكوپ فلورسانس در این آزمایشگاه موجود می‌باشد. 

5. آزمایشگاه ایزولاسیون سلول و بافت:

اندازه‌گیری سمیت و مكانیسم عمل داروها و مواد شیمیایی با استفاده از سلولهای ایزوله شدة هپاتوسیت، توبول پروكسیمال كلیوی و گلیال مغزی حیوانی و همچنین تكنولوژی نوین میتوكندری‌های ایزوله شده از جمله پروژه‌ها و پایان‌نامه‌هایی است كه در این آزمایشگاه انجام می‌شود.

وسعت این آزمایشگاه حدوداً 100 مترمربع و مجهز به دستگاههایی مانند: دستگاه بیوراكتور ـ فلوسایتومیتر ـ اسپكتروفلوریمتر ـ میكروسكوپ نوری ـ دستگاه بن‌ماری سرولوژی 37 درجه و پمپ پرفیوژن دوكاناله می‌باشد.

6. آزمایشگاه سم‌شناسی تجزیه‌ای:

اندازه‌گیری مایكوتوكسینها در مواد غذایی از جمله پایان‌نامه‌ها و تحقیقاتی است كه در این آزمایشگاه انجام می‌شود.

وسعت این آزمایشگاه حدوداً 65 مترمربع است و دارای تجهیزاتی از قبیل: دستگاه HPLCبا دتكتور فلورسانس و دتكتور UVـ دستگاه وكیوم مینی‌فولر و دستگاه آسیاب برقی می‌باشد.

7. حیوانخانه:

مكانی است با وسعت حدود 100 مترمربع در طبقه همكف برای نگهداری حیوانات مورد نیاز آزمایشگاه كه شرایط طبیعی را از جهت نور ( 12 ساعت روشنایی و تاریکی) و تنظیم دمای طبیعی 25 درجه را برای حیوانات فراهم می‌آورد. حیواناتی كه در این محل نگهداری می‌شوند شامل: موش رت، موش سوری، خرگوش، خوكچه هندی و هامستر می‌باشند.

 

دانشکده داروسازی شهید بهشتی
آدرس : تهران - خیابان ولیعصر - پلاک 2660 - دانشکده داروسازی شهید بهشتی
تلفن : 120-88200118-021
پست الکترونیک : pharmacy@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.