چهارشنبه ١٥ تير ١٤٠١ - 
1 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7591
 بازدید امروز : 1567
 کل بازدید : 8263551
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 4.11
 
 

گروه اقتصاد و مدیریت دارو

اعضای گروه: 1. دکتر حمیدرضا راسخ. 2. دکتر جمشید سلام زاده 3. دکتر مهدی محمدزاده.4. دکتر حسین وطن پور. 5. دکتر غلامحسین مهرعلیان  6. دکتر فرزاد پیرویان

گروه اقتصاد و مدیریت دارو با هدف توسعه عرصه های نوین داروسازی تشکیل شده است. با توجه به افزایش روزافزون مصرف دارو و حضور هر چه بیشتر صنایع دارویی ایران در ارائه خدمات در زمینه داخلی و همچنین صادرات، لزوم استفاده از ابزارهای علمی جهت ارزیابی و ارتقاء سطح این گونه فعالیتها در سطح کشور احساس می شود. فعالیتهای این گروه در قالب انجام مطالعات و ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی در حیطه های اقتصاد و مدیریت دارویی انجام خواهد گرفت.

این گروه متخصصینی را تربیت خواهد نمود که با تسلط کامل به اصول پایه ای و کاربرد  علوم اقتصاد و مدیریت در بستر تعاملات جدید جهانی می توانند بهترین سیاستگذاری و برنامه ریزی را برای استفاده بهینه از منابع موجود کشور در راستای دست یابی به رتبه برتر اقتصادی و مدیریتی دارو در سطح منطقه ارائه نماید. این گروه با ارائه دروس مختلف در مقاطع داروسازی عمومی، MBAو دکتری تخصصی و انجام پروژه های پژوهشی و همچنین برگزاری کارگاههای تخصصی در زمینه توسعه مهارتهای اقتصاد و مدیریت دارویی در جامعه وظایف خود را اجرا خواهد کرد.

1-نام و تعریف گروه    

Pharmaceutical Adminstration & Pharmacoeconomicsگروه اقتصاد و مدیریت دارو مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت های پژوهشی و آموزشی به وجود میآورد كه میتوان آن را به شکل زیر ارائه نمود:

اقتصاد و مدیریت دارو به معنای به كارگیری روش های ارزیابی اقتصادی  و مدیریت صحیح و علمی  در باره آن گروه ازمراقبت های بهداشتی و درمانی است كه در آنها از فرآورده‌های داروئی استفاده می‌شود. هدف از به كارگیری این روش ها و مطالعه های اقتصادی بر روی داروها، افزایش توانمندی  مدیران در  تصمیم سازی و سیاستگذاری نظام‌مند و عینی  مقوله های مرتبط با داروهاست (از جمله سیاست های بیمه ای، تولیدی، قیمت گذاری و....)

 2- تاریخچه فعالیتهای مشابه درخارج کشور

 به كارگیری ابزارها و روش های تحلیل اقتصادی در ارزیابی داروها و دیگر مداخلات بهداشتی و درمانی قدمت چندانی ندارد. لیندون جانسون، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، ویكتور فوكس(Victor Fuchs) را كه خود اقتصاددانی بنام و ازبنیانگذاران اقتصاد سلامت است، در سال 1968 به عضویت در كمیته ساماندهی عقبافتادگان ذهنی منصوب كرد. فوكس، بهت، خشم و انزجاری را كه حضور یك اقتصاددان در جمع سنتی متخصصان بالینی سبب شده بود در مقاله آینده اقتصاد سلامت(The Future of Health Economics)  به تصویر كشیده است. حتی تا اواخر دهه 1960 هم حوزه های پزشكی و اقتصاد، مانعه الجمع و روش شناسی‌های این دو سپهر معرفتی مغایر انگاشته میشدند.
كمتر از ربع قرن پس از انتصاب جنجالی فوكس اقتصاددان، اقتصاد سلامت نه فقط در سال 1990 چندین نشریه آكادمیك ویژه خود داشت، بلكه كمتر تصمیم سازی كلانی رامی‌شد در عالم سیاستگذاری سلامت سراغ كرد كه بی دخالت ارزیابی و روش شناسی اقتصادی عملی شده باشد.
در سه دهه گذشته، در میان معرفت‌های بین رشته ای(interdisciplinary)و چند رشته ای(multidisciplinary)، اقتصاد سلامت و شاخه‌های آن و  همچنین مدیریت به چنان جایگاه رفیعی، هم در جهان آكادمیك و هم در عالم سیاستگذاری عمومی، رسیده‌اند كه هیچ دانش دیگری را نمی‌توان با آن قیاس كرد.

در ایران، همانند بسیاری دیگر از كشورهای در حال توسعه، دارو جایگاهی بسیار پیچیده و ویژه دارد. از دهه 70 سیاستگذاران بخش بهداشت و درمان جامعه با توجه به احساس نیاز و ضرورت تجهیز به علوم فوق، در زمینه پرورش متخصصین مباحث مدیریتی و اقتصادی در بخش بهداشت اهتمام ورزیدند، اما بخش صنایع و خدمات داروئی به رغم وجود سرمایه های عظیم در گردش و هزینه های مالی متاسفانه مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته بطوریکه در زمینه پرورش نیروهای متخصص مربوطه هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

 3- رسالت گروه(mission)

رسالت گروه  اقتصاد و مدیریت دارو تربیت متخصصین  کارآمد باتوانمندی های مدیریتی در  شناسائی و حل مشکلات   نظام داروئی کشور و ارتقاء سطح ارائه خدمات نظام سلامت با مدیریت صحیح منابع مالی در دسترس می باشد.

4- چشم انداز گروهVision

دورهPh. D مدیریت و اقتصاد دارو متخصصینی را تربیت خواهد نمود که با تسلط کامل به اصول پایه ای و کاربردی علم مدیریت و اقتصاد نوین در بستر تعاملات جدید جهانی می توانند بهترین سیاستگذاری و برنامه ریزی را برای استفاده بهینه ازمنابع موجود کشور در راستای تحقق اهداف برنامه چشم انداز بیست ساله در دست یابی به رتبه برتر اقتصادی و مدیریتی دارو در سطح منطقه  ارائه نمایند.

 5- ارزش های حاكم برگروه(values)

ارزش های حاکم بر این گروه عبارتند از:
حفظ اصول و ارزشهای اسلامی وانسانی
تعهد به حفظ منابع مالی و انسانی کشور
اعمال مدیریت صحیح و علمی در نظام داروئی کشور
مدیریت صحیح منابع مالی دارو در جهت  حفظ حقوق انسانی  بیماران

6- وظایف حرفه‌ای گروه(task analysis) 

نقش آموزشی:
-
آموزش دروس تئوری و عملی در زمینه اقتصاد ومدیریت دارو
- تدوین بسته های آموزشی مناسب  جهت آموزش های حین خدمت و مشارکت در امر آموزش  کارکنان شاغل در حیطه سلامت
- هدایت پژوهش های دانشجویان عمومی وتخصصی ( پایان نامه و پروژه) در زمینه های مدیریت و اقتصاد دارو

نقش پزوهشی:
طراحی اجراء و ارزیابی پژو هش های مرتبط با مسائل  اقتصادی و مدیریتی دارو

نقش مدیریتی:
تحلیل موقعیت های اقتصادی و بهره گیری از دانسته ها و تحلیل های مدیریتی در جهت اعتلای نظام سلامت کشور
ارزیابی، تحلیل و سیاست گذاری مبتنی بر شواهد 
-  
بکار گیری دانش روز در زمینه های اقتصاد و مدیریت دارو به منظور رفع نیاز های نظام سلامت
مدیریت بنگاههای تولیدی، تامین ، توزیع و خدمات دارو
-  مدیریت واحدهای مختلف داروئی و صنایع مرتبط
ارزیابی اقتصادی مداخله های دارو – درمانی

7- اهداف كلی گروه(aims)

علوم مدیریت و اقتصاد دارو را در حیطه های آموزش و پژوهش و مدیریت  بکار می گیرد

دانشکده داروسازی شهید بهشتی
آدرس : تهران - خیابان ولیعصر - پلاک 2660 - دانشکده داروسازی شهید بهشتی
تلفن : 120-88200118-021
پست الکترونیک : pharmacy@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.